vineri, 14 septembrie 2012

PRESEZON. Succes cu Raptors, pe teren propriu

În primul meci din presezon pe care l-au avut în sala de educaţie fizică şi sport a Şcolii 119 "Vasile Voiculescu", jucătoarele alb-roşii şi-au valorificat avantajul terenului propriu în partida de verificare susţinută joi seara în faţa formaţiei Raptors şi s-au impus cu scorul de 81-63. Aceasta a fost cea de-a patra victorie consecutivă din tot atâtea programate, după ce componentele echipei Baschet Club Star au revenit din cantonamentul montan.

ÎN PRIMA ÎNTÂLNIRE, B.C. STAR A CÂŞTIGAT CU 91-76

Conducerea tehnică a echipei Baschet Club Star a folosit, în această întâlnire, 13 sportive, fiecare jucătoare fiind prezentă cel puţin 20 minute pe teren. Staff-ul alb-roşilor a profitat şi de faptul că s-au disputat şase sferturi a câte zece minute, astfel că au putut fi văzute la lucru toate componetele formaţiei pregătite de Valentin Bâlă. Maria Stratulat a luat locul Alexandrei Marin în această dispută, în timp ce Ioana Săndulescu, Maria Topîrceanu, Georgiana Ifrim şi Oana Dima au evoluat mai mult decât colegele lor. Roxana Agachi s-a descurcat excelent în spaţiul de trei secunde, acolo de unde a recuperat destul de multe mingi, însă pivotul alb-roşiilor a neglijat pasele, având opt posesii pierdute neforţat. Roxana şi Ruxandra Mihai au înscris şi de la distanţă, având un procentaj excelent de la trei puncte.

Statistică În alte două partide de verificare pe care le-a disputat înainte de începerea sezonului competiţional 2012-2013, echipa Baschet Club Star a învins formaţiile CSU Ploieşti şi KSE Tg. Secuiesc la Under 14.

Cristina Grigore, Diana Şuşnea, Lavinia Dinu, Roxana Agachi şi Ana Florea au făcut parte din formaţia de bază a echipei Baschet Club Star pentru meciul de verificare de joi seară cu Raptors. Gazdele au intrat destul de bine în meci şi au reuşit câteva faze de efect, conducând cu 10-7 după şase minute. Diferenţa a scăzut, oaspetele au preluat conducerea, însă amfitrioanele au revenit şi au avut 14-13 la capătul primei perioade. Ruxandra şi Roxana Mihai, Oana Dima, Livia Mariea şi Georgiana Ifrim, toate născute în anul 2000, au avut în faţa lor şi sportive născute în anii 1998 şi 1999, făcând faţă cu brio acestora. Până la jumătatea disputei, alb-roşiile au punctat decisiv pe contraatac şi s-au desprins la 40-29, profitând şi de faptul că adversarele au introdus pe teren tot lotul valid.

Fără Alexandra Marin, uşor accidentată, jucătoarele alb-roşii au reuşit să câştige numeroase mingi din spaţiul de trei secunde, acolo unde, de această dată, Roxana Agachi şi-a făcut treaba, ea fiind excelent ajutată de Livia Mariea şi de Cristina Grigore, ultima autoare a zece puncte şi opt recuperări. Ruxandra şi Roxana Mihai s-au completat perfect, în timp ce Ana Florea a fost responsabilă cu pasele decisive. Diana Şuşnea a prins mai puţine minute decât în întâlnirile precedente, însă acest lucru s-a datorat şi faptului că tehnicienii gazdelor au dorit să le vadă la lucru şi pe sportivele care au evoluat mai puţin până acum. Victoria echipei Baschet Club Star, scor 81-63, reprezintă al patrulea succes consecutiv din tot atâtea posibile de la revenirea din cantonamentul montan de la Azuga.

Pentru a putea vedea adversarele echipei Baschet Club Star din cadrul Campionatului Naţional feminin Under 14, accesaţi acest link...